25.09.2010 - Václavský závod

Členové SSK Milčice přivítali na ranním nástupu 30 účastníků – to bylo spíše méně než se čekalo. Předseda SSK (v delfínkách a s de Pejrakovou ;) chůzí díky zlomenému palci, kterou zdržoval po celý den při přemísťování mezi jednotlivými stanovišťi ostatní) seznámil soutěžící s průběhem střeleckého závodu a zopakoval zejména zásady bezpečnosti v zacházení se zbraní i chování na střelnici. Oblaka se nad všemi sice hněvivě houfovala, ale kromě pár drobných přeháněk přes den nám celkem počasí zachovalo náklonnost.

Okolo 9.00 zahájil ze stanoviště č. 1 J. Čáp hlavní závod JEDNOTLIVCů. Celkem přihlášených 30 závodníků chodilo v 6-členných skupinkách, v každém ze 2. kol se střílelo shodně 10 holubů.

První kolo bylo již standardní „Milčické“, tedy 5 stanovišť rozmístěných v terénu okolo vrhačky na kterých se střílí 2x 1 holub s možností tuplování. Střílelo se spíše nadprůměrně, což dokládají i čtyři čisté položky v podání J. Maršálka, L. Luňáčka, domácího L. Meteláka a R. Valenty.

Druhé kolo, jako již obvykle značně zamíchalo pořadí. Čekali nás totiž dvojterče – první letěl holub z jinak natočené el. vrhačky a po ráně následovalo vypuštění poměrně rychlého a mohdy nepokojného „zajíce“. Střílelo se na nově zbudovaném střelišti (č. 4 z I. kola), které mělo 5 stanovišť a střelci se na nich postupně posouvali podobně jako na trapu. Propad z předních příček si "vystřílel" J. Maršálek (4) a R. Valenta (3). Naproti tomu L. Luňáček (7) potvrdil celkem dobrou formu a tím se dostal do čela závodu, se ztrátou jednoho terče na něj i L. Metelák (6). Nejlépe nastřílel tuto položku p. Hauk (8) a s 9-ti terči z prvního kola si tak zajistil rozstřel o 1.-2. místo s p. Luňáčkem. Rozstřel byl rychlý – hned druhý terč v pořadí minul L. Luňáček a tak v JEDNOTLIVCÍCH obsadili 1. místo p. Hauk, 2. místo L. Luňáček a 3. místo „domácí“ člen SSK Milčice L. Metelák.
V jednotlivcích jako nejlépe střílející žena (ze dvou přihlášených) se umístila L. Čápová s výsledkem 4 terčů.

Následovala krátká přestávka a po ní jsme se vrhli na soutěž „Do druhé chyby“. V ní nejlépe uspěl a domnívám se, že i bez chyby si došel pro I. místo p. Verner. V nekonečném závěrečném duelu s ním odpadl, ale i tak krásné 2. místo získal, R. Valenta. Bronzové 3. místo obsadil slušně střílející p. Vítek.

Závěrečná soutěž patřila 3-členným družstvům. Střílely se stejné položky jako v závodě JEDNOTLIVCů. Odstřílet dobře 1. kolo bylo zásadní pro dobrou startovní pozici do o dost těžšího druhého kola dvojterčů. To si uvědomilo celkem cca 5 družstev (dvě skončili se ztrátou 4 holubů, tři se ztrátou 5 holubů). Druhé kolo razantně zvýšilo počet chybných položek v celkovém skóre každému družstvu bez vyjímky ;). V součtu obou kol si celkově nejlépe vedlo družstvo č. 8 (Valenta R. 8/5, Hauk 9/9, Lokaj 9/4) a s 44 terči z 60-ti možných si zajistili zlatou příčku. Druzí skončili domácí členové SSK Milčice (Řezáč L. 7/8, Metelák L. 10/7, Bulgr V. 9/2) s 43 terči. Bronzové medaile si vystřílelo „mládí“ ve složení (Čechrák Vl. ml. 10/9, Vedral R. 8/4, Novotný B. 6/4) s celkovým součtem 41 terčů, kdy nejlepším individuálním výkonem dne si předseda SSK alespoň trochu napravil jinak svůj špatný výsledek z prvních dvou soutěží.

Střelecké klání ukončil oficiální nástup, kde proběhlo poděkování za bezproblémově proběhnutý závod, vyhlášení výsledků s předáním poháru a medailí vítězům, samozřejmě i s hodnotnými cenami. Těch bylo nakonec mnohem více než samotných účastníků a tak se radovat mohli, a postupně dle dosaženého skóre si z nich přišli vybrat, naprosto všichni přihlášení v JEDNTOLIVCích.

Po celý den bylo zajištěno chutné občerstvení a provázela nás dobrá atmosféra. Soutěžící bavilo zpestření díky „běžícímu zajíci“ (na výrobě vrhačky má velkou zásluhu Vl. Čechrák st.) a osvědčilo se i nově zbudované stanoviště pro dvojterče - do příště nezbývá než popřát trochu silnější účast a a sportovní střelbě zdar!

Vl. Čechrák ml.,
předseda SSK Milčice