24.7.2010 - O pohár starosty obce Milčice (1. ročník)

První ročník střeleckého závodu o soutěž starosty obce Milčice, nezačínal zrovna nejlépe. Vyplnila se předpověď meteorologů a od brzkého rána, kdy jsme se členy SSK připravovali zázemí na střelnici, bylo velmi deštivé počasí. To se jistě projevilo i nižší účastí střelců, kterých dorazilo i přes tuto nepřízeň alespoň 29. Okolo 8 hod. ráno se již obloha trochu uklidnila, nicméně přeháňky soutěž doprovázely takřka po celý den. Na střelnici byly pro tento případ organizátory postaveny 2 párty stany, takže Ti, kdo zrovna nestříleli, tam našli útočiště před kapkami deště, než na ně přišla řada v dalších kolech závodu.

Po nezbytném papírování a kontrole potřebných dokladů všech závodníků seznámil v 8.30 na nástupu předseda SSK soutěžící s průběhem střeleckého závodu a pokyny k zajištění bezpečnosti celé akce. Samotný závod zahájil přítomný starosta obce Milčice Jan Král, kterému bych, i všem ostatním z obecního úřadu, rád poděkoval za pomoc při uspořádání tohoto závodu.

Jako první soutěž se začal střílet hlavní závod JEDNOTLIVCů. Celkem přihlášených 29 střelců chodilo v 5-členných skupinkách, v každém ze 2. kol se střílelo shodně 10 holubů.

První kolo bylo standardní „Milčické“, kdy se chodí na 5 stanovištích v různé vzdálenosti v pomyslném oblouku terénní dispozice střelnice okolo vrhačky. Na každém se střílí 2x 1 holub s možností tuplování druhou ránou. Nejlépe si v něm vedl Josef Edr, který jej prošel bez ztráty kytičky.

Druhé kolo bylo již pestřejší a potvrdilo se organizátory zamýšlené „aby kapku rozhodilo pořadí“. V něm se střílely na střídačku ze 2 stanovišť dvojstřely, a to na letící placku a následně po vystřelené ráně na vypuštěného běžícího zajíce. Roli favorita z 1. kola potvrdil Edr, který ani v dvojstřelech nepustil jediný terč a tímto výkonem se korunoval na vítěze jednotlivců s plným možným počtem terčů 20.

O 2., 3. a 4. místo se rozstřelovali se shodným počtem 15 terčů Vláďa Čechrák ml. (7/8), Libor Luňáček (7/8) a p. Král (9/6). V prvním kole rozstřelu, na 2 holuby ze stanoviště 1, jinak dobře střílející Luňáček i Král chybili shodně hned první vypuštěný terč. Čechrák ml. tentokráte nezaváhal a oběma zásahy si zajistil stříbrnou medaili. Druhé kolo rozstřelů o 3. a 4. místo, kdy ulétly oba terče p. Luňáčkovi a tak 1 přesná trefa stačila p. Královi k zisku bronzové příčky, definitivně ukončily okolo 11 hod. soutěž jednotlivců.
V jednotlivcích jako nejlépe střílející (nutno dodat, že i jediná ;) ) žena se umístila sl. M. Cestrová, která i přes to, že na asf. holuby střílela v podstatě poprvé, dokázala 2 zasáhnout.

Následovala přestávka, kterou většina využila k občerstvení u celodenně fungujícího mobilního stánku Josefa Černého z Pohostinství Milčice.

V 11.30 tak započala 2. oficiální soutěž, tentokráte 3-členných družstev, z volného složení střelců, kteří se mohli nahlásit spolu jak chtěli. kem se přihlásilo 8 družstev. Opět se chodilo na 2 kola, celkem maximální možný počet za družstvo bylo 60 terčů.

První kolo bylo shodné se soutěží jednotlivců, druhé kolo dvojstřelů také, jen se změnila vrhačka z holuba „placky“ na „vysoko letící kachnu“, aby střelci zkusili opět něco jiného. Nejlépe si vedlo a zlatou medaili získalo družstvo ve složení (Shejbal, Forejt, John), kteří nastříleli 46 holubů. Stříbrní s celkovým počtem 42 holubů skončili (Edr J., Tomášek P., Luňáček L.), bronzoví pak s 38 holuby (Maršálek J., Král, Skala). Nasazené želízko v ohni za SSK Milčice ve složení (Bulgr V., Metelák L., Řezáč L.) nepotvrdilo svou roli a zcela jistě vlivem ne/přetrénovanosti ;) skončili s 32 holuby až na 5. místě.

Protože závod družstev skončil také poměrně časně, okolo 14 hod., a nikomu se nechtělo ještě domů, organizátoři udělali neplánovanou a neodměňovanou soutěž „Do druhé chyby“, ve které v postupně se měnících stanovištích, případně obtížnějších pravidlech střelby (jen na 1 ránu, atd..) po 2 chybách - netrefených holubů střelec vypadává. Celkem se účastnilo 23 střelců, jinak bravurně střílející p. Edr nepotvrdil svůj jinak suverénní celodenní výkon, když vypadl cca někde na postu 6-8 posl. střelců. Pomyslné zlato dokázal „bez chyby“ vybojovat Pavel Tomášek, stříbro a bronz obsadili syn a otec Čechrákové.

Následovalo oficiální ukončení, kdy předseda SSK poděkoval za dodržení bezpečnosti a kázně na střelnici během závodu, ale zejména také i za účast střelců, kteří se nenechali odradit deštivým počasím a dorazili. Následovalo oficiální vyhlášení výsledků, předání medailí a poháru pro jednotlivce z rukou zástupce obce p. Petra Dytrycha, nezbytné focení a rozdání cen pro nejlepší závodníky cca do 20. místa. Originál putovního poháru s vyraženým jménem „Josef Edr“ za ročník 2010 se bude nacházet do dalšího ročníku závodu v síni tradic na obecním úřadu Milčice.

Na závěr - i přes nepřízeň počasí se akce docela podařila a střelci měli možnost se sportovně pobavit - nezbývá než do příští střelecké akce popřát trochu více sluníčka a sportovní střelbě zdar!

Vl. Čechrák ml.,
předseda SSK Milčice